Saturday, May 21, 2011

יין אסירים

בתור התחלה ראשונה בעולם הבישול הביתי יין אסירים זו אולי לא הבחירה הכי טובה. אבל מה לעשות, קיט הבירה עוד לא פה, ובנתיים ראיתי את הקישור הזה של קרייגטיוב, ולא יכלתי להתאפק. טיול קצר לטיב טעם (הסופר היחידי שבו אפשר למצוא מיץ פירות וסוכר דקדק בשבת) ואני מוכן.

בעצם, כמעט מוכן. אין לי איירלוק (חסם אויר), וגם אין לי קונדום לא משומן. מה עושים? מאלתרים:
אירלוק הוא בעצם צינור שעליו יושב פקק הפוך המושקע במים. הרעיון הוא שגז שזורם דרך הצינור (פחמן דו חמצני מתהליך התסיסה) יכול לבעבע דרך המים, אבל אויר מבחוץ לא יכול לחדור פנימה. על מנת ליצור איירלוק משלי הייתי זקוק דבר ראשון לצינור פלסטיק. ומצאתי אחד - בתוך בקבוק סבון נוזלי משומש.

לא אלאה כאן אף אחד בתהליך השטיפה המאסיבי שבו השתמשתי כדי לנקות את הצינור הנ"ל. מים רותחים בשפע. חומץ, מלח, אלקוהול מזוקק, וסודה לשתייה כולם עברו דרך הצינור בניסיון להוציא ממנו את טעם הסבון. ההצלחה הייתה חלקית בלבד - רוב הטעם נעלם, אבל היה עדיין מספיק כדי להרגיש. מה לעשות נחיה עם זה. הצינור ממילא לא נוגע בנוזל, אז נקווה שיהיה בסדר.

דבר שני הייתי צריך למצוא דרך לחבר את הצינור, והפקק שעליו (כוסית פלסטיק מבקבוק תרופה נגד שיעול) אל בקבוק המיץ
שלי. דבר שעשיתי ע"י העברת הצינור דרך חור בפקק של בקבוק מים מינרלים:

הרעיון הוא לקדוח חור נוסף דרך פקק בקבוק המיץ ולהשחיל את הצינור דרכו.בסופו של דבר יצא לי הדבר הזה. דיי מיקצועי, לא?ה"בישול" עצמו עבר בשקט יחסי. תערובת המזון לשמרים ע"פ קרייג עבדה פיקס (הוא רק שכח להזכיר שהיא גם מריחה טוב)
חיממתי, מעכתי, סיננתי, והוספתי לבקבוק ביחד עם השמרים. נהדר. זה ניראה ככה:

30 גרם שימריי אפיה, עירבוב של כמה דקות, כדי לאחר את השמרים ולהמיס את הסוכר והתוצאה ניראתה מאוד מבטיחה. בקבוק מיץ תפוחים מעורפל ומבעבע, שכבר התחיל לתסוס:זהו, רק לשים במקום גבוה (בכל זאת שלושה חתולים בבית), לחבר את הפקק, ולחכות שבוע. נכון?


אז זהו שלא.

זוכרים שסיפרתי לכם שלצינור יש קצת טעם של סבון? אז החלטתי לקצץ אותו למינימום כדי שלא יגע בנוזל. אבל קיצצתי קצת יותר מידי.
כתוצאה, הצינור לא הייה מספיק ארוך כדי לתמוך בפקק, וכששמתי בו מים, הם הציפו את הפקק...וחדרו...דרך הצינור בטעם סבון... ישר לתוך היין לעתיד! אני מסתכל בזה במין סלו מושן הזוי כזה. כל המאמץ לנקות הכול ולדאוג שהצינור אפילו לא יגע.. ועכשיו כזה שפריץ ישר... אאאאאוף!

אוף כפול, האמת. כי עכשיו גם אין לי איירלוק. בסופו של דבר התפשרתי על דרך היברידית בין איירלוק לקונדום, וכיסיתי את ראש האיירלוק הלא מתפקד בניילון ניצמד בו חוררתי חור קטן. ניראה לי שזה לא פיתרון אידאלי, ויכול להיות שקצת אויר יחדור בכל זאת, אבל אחרי השפריץ של מיי האיירלוק, אני דיי בטוח שהבקבוק הזה הרוס. אבל בשלב זה לא עולה לי כלום לתת לו לנוח ולראות מה יקרה. בעוד שבוע שבועיים אדוח על התוצאות.

עידכון:
אחרי יומיים-שלושה של ביעבוע ה"יין" הפך להיות דומם באופן חשוד.. ניסיונות החייה בצורת ניעור קל והוספה של מעט מזון שמרים לא הועילו, והנוזל נישאר עכור, בצבע קיא לא סימפטי, ומריח מרחוק כמו לחם רקוב. בהיות התוצאה רחוקה ממה שציפיתי ע"פ הסירטון, ובהיתחשב בפאדיחות ביצור, הגעתי למסקנה שאין לי אומץ לנסות אותו, והבקבוק סיים את חייו בפח, עדיין מלא...

No comments:

Post a Comment